דף הבית >> שאלות ותשובות >> ציסטה לטרלית בצוואר העובר
 
 
 

ציסטה לטרלית בצוואר העובר

שמות נרדפים : , Fetal Lateral Neck Cysts (FLNC)  ציסטות לטרליות בצוואר העובר, ציסטות צדדיות.

הגדרה:
הציסטה היא איזור היפואקוגני של 2-, באזור הקדמי-צידי של צוואר העובר .  ציסטות לטרליות בצוואר העובר נוצרות כתוצאה מבעיה בניקוז מערכת הלימפה, בעקבות חסימה חלקית במערכת. הן מופיעות בשבועות 11-13 של ההיריון וברוב הגדול של המקרים נעלמות מעצמן עד שבוע 16. יש להבדילן משקיפות עורפית מוגברת שהיא בחלק האחורי של צוואר העובר, ומציסטות המקיפות את עורף וצוואר העובר והן בעלות מחיצות  (septated), שהן תופעה נדירה יותר אשר לה השלכות חמורות יותר להריון.

 

               בתמונה-ציסטה לטרלית בצוואר העובר

                                    

תיאור:   
הציסטה היא איזור היפואקוגני 2-, באיזור הקדמי צידי של צוואר העובר .

   בתמונה- ציסטה צווארית ימנית לטרלית 3 מ"מ

 

שכיחות:
הממצא נצפה ב2.5% מהעוברים בשבועות 12-14 .

משמעות להיריון:
הממצא איננו מום בעובר והוא לרוב נעלם עד שבוע 16. אולם נמצא קשר סטטיסטי מסוים בין הממצא לבין בעיות כרומוזומליות. סקירת ספרות מעלה כי מבין כל העוברים בהם מודגמת ציסטה לטרלית, אצל  4.2% נמצא מס' לא תקין של כרומוזומים. כאשר מדובר בעוברים אצלם הציסטה הליטרלית בצואר הינה ממצא יחיד, אצל 1.4% נמצא מס' לא תקין של כרומוזומים, ואילו במקרים בהם נוסף לציסטה הלטרלית בצואר התגלו ממצאים חשודים נוספים בסקירה, אצל 20%  נמצא מס' לא תקין של כרומוזומים.

טיפול מומלץ:
בכל מקרה אנו ממליצים לפנות ליעוץ גנטי,סקירה מורחבת ואקו-לב עובר. בייעוץ הגנטי יתחשבו בנוכחות ממצאים נוספים בסקירה וכן בתוצאות הסקר הביוכימי, ולפיהם יעריכו את הסיכון המשוקלל של העובר. עקרונית כאשר הציסטה הלטרלית מהווה ממצא יחיד , ובעיקר עם הסקר הביוכימי תקין אין הצדקה למי שפיר על מנת לבדוק את הכרומוזומים. כאשר הממצא הציסטי מופיע עם מימצאים נוספים בסקירה או עם שקיפות עורפית מוגברת, אז יש לשקול בדיקת מי השפיר.

מאמרים בנושא:
להלן מספר מאמרים לגבי ציסטה לטראלית בצוואר העובר המתגלה בסקירת המערכות. המאמרים כולם מוצעים לצפייה בפורמט PDF. אם אינכם מצליחים לפתוח את הקבצים על מחשבכם, לחצו כאן להורדת קורא קבצי PDF מתאים.

 
Fetal Lateral Neck Cysts: The Significance of Associated Findings

ציסטה לטרלית בצוואר העובר: המשמעות וממצאים הקשורים בדבר

מאמר משנת 2005 העוקב אחר מחקר שנערך בישראל, בו השתתפו 80 עוברים שאובחנו בציסטה צוארית לטראלית. מהמחקר עולה כי ממצא יחיד של ציסטה צוארית לטראלית בסקירה מוקדמת אינו מעיד על בעיות בקריוטיפ העוברי (סיכון למחלות כמו תסמונת דאון), אך כאשר הוא מופיע בנוסף לתסמינים אחרים (שקיפות עורפית מוגברת, נקודה היפראקוגנית בלב) הוא מגביר את הסיכוי לבעיות במס' כרומוזומים ולכן יש לבצע דיקור מי שפיר. למאמר המלא לחץ כאן.


 
Fetal Lateral Neck Cysts: Early Second-Trimester Transvaginal Diagnosis, Natural History and Clinical Significance
ציסטה לטרלית בצוואר העובר: אבחנה ואגינלית בתחילת הטרימסטר השני, התפתחות ומשמעות קלינית
מאמר מ 1995 המתאר מחקר שנערך בישראל במטרה לאמוד את המשמעות הקלינית של ציסטה צוארית לטראלית המתגלה בסקירה המוקדמת בתחילת הטרימסטר השני להריון. במחקר השתתפו 42 עוברים שאובחנו בציסטה צוארית לטראלית בסקירה מוקדמת, מתוכם רק ל 16 היתה שקיפות עורפית מוגברת (מעל 4 מ"מ) בנוסף ולשאר לא היו כל ממצאים חריגים נוספים. מהמחקר עולה כי שילוב ממצא של ציסטה צוארית לטראלית בסקירה המוקדמת עם ממצא של שקיפות עורפית מוגברת (מעל 4 מ"מ) מעלה את הצורך בייעוץ גנטי ובמקרה זה רצוי לשקול גם ביצוע קריוטיפ.
למאמר המלא לחץ כאן.
 


The significance of anterolateral neck cysts in early diagnosis of fetal malformations
המשמעות של ציסטות אנטרולטרליות בצוואר באבחון מומים בעובר